Bezgotówkowy wynajem auta zastępczego z wypożyczalni

Nie każdy kierowca ma świadomość, że w przypadku kolizji z winy innego sprawcy, jego ubezpieczenie OC pokrywa także koszty wynajmu samochodu zastępczego, jaki przysługuje poszkodowanemu. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli ubezpieczyciel nie przewiduje takiej pomocy poszkodowanemu.

Do niedawna ubezpieczyciela z polisy OC sprawcy pokrywali koszty wynajmu samochodu zastępczego firmom. osoby fizyczne były poszkodowane, ponieważ nie mogły skorzystać z takiej formy rekompensaty. Jednak tymczasowa strata samochodu prywatnej osoby może być tak samo krzywdząca jak w przypadku przedsiębiorstw, co dostrzegł Sąd Najwyższy dopiero w 2011 roku. Od tego czasu ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić wypłaty środków na pokrycie kosztów związanych z wynajmem samochodu zastępczego osobie poszkodowanej.

Przed wypożyczeniem samochodu warto dopytać o kwestię bezgotówkowego wypożyczenia auta, jednak większość z nich oferuje taką możliwość. Dzięki temu wypożyczalnia samochodów udostępnia nam jeden ze swoich pojazdów na czas naprawy. Zapłatę za samochód pokryje ubezpieczyciel, z którym wypożyczalnia będzie kontaktować się bezpośrednio. jest to bardzo wygodne dla klientów wypożyczalni i nawet długi okres pozbawienia własnego samochodu na skutek wypadku czy kolizji nie będzie w żaden sposób odczuwalny. Nie ma tutaj znaczenie jak długo samochód będzie naprawiany, ani do jakiego mechanika został przekazany. W każdym przypadku poszkodowanemu przysługuje możliwość wynajęcia auta na koszt ubezpieczyciela.

Co ważne, to nie ubezpieczyciel wskazuje wypożyczalnię samochodów, z której poszkodowany musi skorzystać. on sam ma prawo wyboru firmy, w której wynajmie auto i nie musi to być najtańsza oferta na lokalnym rynku. Problemy mogą jedynie rodzić nieuzasadnione wypożyczanie drogich, luksusowych samochodów, których koszt wynajmu jest znacznie wyższy. Ubezpieczyciel wówczas może odmówić pokrycia kosztów lub ograniczyć je do ceny wynajmu auta tej samej klasy co auto uszkodzone.

Wszelkie formalności załatwiają już między sobą wypożyczalnia i ubezpieczyciel. Poza oświadczeniem klienta, nie trzeba martwić się o składanie innych dokumentów. Auto zastępcze dostaniemy zatem w sposób szybki, wygodny i bezstresowy.