Czym są czyściwa przemysłowe i gdzie się je stosuje?

Czyściwa włokninowe to materiał stosowane w różnego typu zakładach (przemysłowych, motoryzacyjnych), które służą oczyszczaniu powierzchni zabrudzonych smarami, farbami lub olejami. Są one lepiej przystosowane do tego zadania niż tradycyjne narzędzia do czyszczenia wykonane z innych materiałów. Cechuje się większa odpornością, a także umożliwiają bardziej efektywne i ostatecznie szybsze czyszczenie.

Czyściwa włókninowe – czym są?

Czyściwa włókninowe są pozyskiwane z recyklingu, przykładowe czyściwo na stronie http://www.avatex.pl/. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej szmaty, które wpierw poddawane są dokładnej selekcji. Najbardziej cenionym rodzajem czyściwa jest takie wykonane z białej bawełny. Materiał pozbawia się wszelkich zapięć (plastikowych i metalowych), aby czyściwo nie spowodowało zarysowania lub uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Czyściwa niesegregowane mają mniejszą wartość, gdyż mogą być wytwarzane również z innych materiałów – również tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne charakteryzują się znacznie gorszą wchłanialnością niż bawełna, co znacznie obniża użyteczność czyściwach niesegregowanych. Czyściwa niesegregowane mogą również zawierać dodatkowe elementy, które znajdowały się w materiale (np. zapięcia). Dlatego wykorzystuje się je do czyszczenia innych powierzchni niż czyściwach segregowanych.

Czyściwa przemysłowe – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czyściw, które wykorzystuje się w różnoraki sposób. Wśród nich znajdują się:
* czyściwa papierowe – przemysłowa wersja ręczników papierowych, które posiadają 2 lub 3 warstwy grubego materiału,
* czyściwa makulatorowe,
* czyściwa celulozowe,
* czyściwa celulozowo-makulatorowe,
* czyściwa włókninowe.

Wszystkie rodzaje czyściw można wykorzystywać do prac porządkowych z wykorzystaniem ze środków czyszczących lub bez nich. Możliwe jest również ich zastosowanie przy czyszczenia na sucho i na mokro.

Gdzie wykorzystuje się czyściwa?

Czyściwa – ze względu na swoją wytrzymałość i właściwości – wykorzystuje się najczęściej w zakładach produkcyjnych, motoryzacyjnych, jak i w gastronomii i placówkach służby zdrowia. W swojej pracy czyściw stosują również firmy sprzątające. Różnego rodzaju specyficzne zabrudzenia wymagają zastosowania środków do czyszczenia, które będą mogły uporać się z nimi w sposób skuteczny i szybki. Sporą trudność sprzątającym sprawiłoby ich doczyszczanie z pomocą tradycyjnych szmat.

Czyściwa przemysłowe zastąpiły w pracach porządkowych szmaty bawełniane, których eksploatacja wiązała się z dodatkowymi kosztami.